Choroby neurologiczne psów

Choroby neurologiczne psów

Ten artykuł został przygotowany we współpracy z zlotygrod.pl

Istnieje kilka typowych chorób neurologicznych psów. Jedną z najczęstszych jest zespół chwiejności, który często występuje u większych ras. Objawy obejmują zmiany w chodzie i nadmierne szczekanie, a leczenie zazwyczaj obejmuje podawanie sterydów i zabiegi chirurgiczne. Innym często występującym rodzajem choroby neurologicznej u psów jest choroba krążka międzykręgowego, która powoduje ból pleców, brak koordynacji i stwardnienie materiału krążka. U psów choroba ta charakteryzuje się objawami wymienionymi powyżej.

Objawy kliniczne i symptomy u obu psów były podobne, ale miejsce uszkodzenia było inne. U obu psów najcięższe zmiany obejmowały zewnętrzne szlaki istoty białej rdzenia kręgowego, z pominięciem fasciculus proprius. Zmiany wykazywały symetryczny, obustronny wzór z jądrowymi strukturami pyknotycznymi i wakuolizacją mieliny. Śledziona podłużna, przedsionek boczny i móżdżek były prawidłowe.

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies cierpi na któreś z powyższych schorzeń, koniecznie natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Choroby neurologiczne u psów mogą powodować szereg objawów, począwszy od szurania łapami, a skończywszy na całkowitym paraliżu. Aby zapobiec dalszemu cierpieniu Twojego psa, pamiętaj o corocznych badaniach kontrolnych i szczepieniach, a w razie wystąpienia jakichkolwiek objawów skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym skuteczniejsze będzie jej leczenie.

Chociaż etiopatogeneza GME i NE pozostaje niejasna, od dawna przyjmuje się, że choroba ta ma podłoże autoimmunologiczne. W chorobach autoimmunologicznych dochodzi do nieprawidłowości w układzie odpornościowym, co powoduje reakcje zapalne i dysfunkcję komórek. Do rozwoju autoimmunizacji przyczynia się genetyka molekularna i czynniki środowiskowe. Chociaż podejrzewa się, że czynnikami wywołującymi są zakaźne czynniki antygenowe i podatność genetyczna, nie zidentyfikowano żadnych specyficznych czynników etiopatogennych, które mogłyby być przyczyną tych chorób u psów.

Objawy chorób neurologicznych u psów są zazwyczaj nagłe i oczywiste. Choroba może powodować napady drgawek, paraliż, drżenie lub utratę zdolności do mrugania. Inne objawy związane są z rdzeniem kręgowym, w tym niestabilny chód i paraliż przednich lub tylnych kończyn. Niektóre z chorób neurologicznych u psów są wywoływane przez czynniki genetyczne, czynniki toksyczne i pasożyty. Inne rodzaje zaburzeń neurologicznych są nieznane. Przykładem takich schorzeń jest padaczka, która objawia się napadami drgawek. Epilepsja może być nabyta, dziedziczna lub nabyta. Z kolei choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego dotyczy krążków międzykręgowych w kręgosłupie. Wiąże się ona ze stanem niezapalnym i uważana jest za formę zapalenia stawów kręgosłupa.

Z pewnością Cię zainteresuje:  Choroby zakaźne zwierząt

Inną chorobą występującą u psów jest wrodzone porażenie krtani. Psy dotknięte tą chorobą mają trudności z oddychaniem i wysiłkiem fizycznym, mogą mieć również problemy z mówieniem lub połykaniem. Lekarz weterynarii diagnozuje tę chorobę, badając fałdy głosowe w znieczuleniu. Choroba ta często występuje u niektórych ras psów, w tym u dalmatyńczyków, rottweilerów i pirenejskich psów górskich. Objawy tego schorzenia mogą być różne, ale leczenie może znacznie poprawić stan objawów.

Leczenie napadów drgawkowych jest często skuteczne w kontrolowaniu częstotliwości i intensywności napadów u psów. Leczenie problemów z utrzymaniem równowagi obejmuje opiekę wspomagającą oraz podawanie leków przeciw nudnościom w postaci zastrzyków. Napady drgawkowe są epizodami nieprawidłowej aktywności elektrycznej w mózgu. Napady mogą wynikać z problemów metabolicznych lub strukturalnych, a badania krwi często pozwalają zidentyfikować ich przyczynę. Przyczyną napadów mogą być także infekcje lub nowotwory. Istnieje kilka metod leczenia napadów drgawkowych u psów.

 

Równie ciekawe:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts
Odkleszczanie zwierząt
Czytaj Dalej

Odkleszczanie zwierząt

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z szetland.info Jeśli chcesz trzymać kleszcze z dala od swojego podwórka,…
Choroby psow po kleszcach
Czytaj Dalej

Choroby psow po kleszcach

Organizm ten jest rzadko wykrywany w rozmazach lub próbkach komórek, natomiast obecność przeciwciał przeciwko niemu jest podstawowym kryterium…
Leczenie kotów - domowe
Czytaj Dalej

Leczenie kotów – domowe

Chociaż istnieje wiele klinik weterynaryjnych, które mogą pomóc w leczeniu Twojego kociego przyjaciela, istnieje również kilka domowych sposobów,…
Kiedy zaszczepić psa?
Czytaj Dalej

Kiedy zaszczepić psa?

Szczepionki są ważne w zapobieganiu wielu chorobom u Twojego zwierzęcia. Do wyboru jest kilka rodzajów i kombinacji szczepionek…