Choroby tylnich łap psów

Choroby tylnich łap psów

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu tarand.pl

Jeśli chodzi o choroby tylnych kończyn u psów, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak je leczyć. Istnieje wiele możliwych sposobów leczenia tych schorzeń, a lekarz weterynarii może pomóc Ci w podjęciu decyzji, który z nich jest odpowiedni dla Twojego zwierzęcia. Najlepsze leczenie zależy od przyczyny problemu i może polegać na połączeniu leków, lekkich ćwiczeń fizycznych i zmiany diety. Jednak w ciężkich przypadkach zwyrodnienia może być konieczna operacja lub nawet wymiana stawu.

Jednym z najczęstszych problemów związanych z kończynami tylnymi jest zapalenie stawów. Zdrowe stawy pokryte są warstwami chrząstki, która amortyzuje, smaruje i chroni stawy. Zapalenie stawów jest skutkiem rozpadu chrząstki. Zapalenie to powoduje sztywność i ból stawów oraz utrudnia normalne poruszanie się. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest schorzeniem postępującym, charakteryzującym się stopniowym zwyrodnieniem i utratą chrząstki stawowej.

W miarę postępu choroby pies może się chwiać, a nawet przewracać. Chociaż zwierzę na ogół nie odczuwa bólu, objawy stają się coraz bardziej dotkliwe i mogą prowadzić do amputacji. Pies ze słabymi tylnymi kończynami może zadrapywać lub kaleczyć łapy. W niektórych przypadkach pies może próbować chodzić na knykciach, co powoduje jeszcze większy ból.

Inną częstą przyczyną paraliżu jest przepuklina krążka międzykręgowego. Może on powodować ból, sztywność i skurcze mięśni w dotkniętej nim tylnej łapie. Jeśli nie jest leczony, może spowodować ucisk rdzenia kręgowego i doprowadzić do utraty zdolności chodzenia przez psa. Na szczęście rokowania w przypadku tego schorzenia są na ogół bardzo dobre. Interwencja chirurgiczna jest jedyną opcją, jeśli inne metody leczenia zawiodą. Jednak zabieg chirurgiczny nie jest lekarstwem na wszystkie schorzenia kończyn tylnych.

Istnieje wiele innych chorób, które wpływają na tylne kończyny psów. Jedną z najczęstszych jest zakażenie pasożytami. Powszechnie występującym pasożytem jest glista Baylisascaris procyonis. U psów z tym zarażeniem często występują bóle kręgosłupa, gorączka, depresja i utrata masy ciała. Może to być trudne do zdiagnozowania, ale leczenie farmakologiczne może pomóc. Chociaż niektóre psy po leczeniu całkowicie wracają do zdrowia, perspektywy nie zawsze są tak optymistyczne.

Z pewnością Cię zainteresuje:  Dieta domowa dla psów

Pies z chorobą krążka międzykręgowego jest podatny na ucisk rdzenia kręgowego, co w efekcie prowadzi do osłabienia tylnych kończyn. Choroba ta, znana również jako mielopatia zwyrodnieniowa, rozwija się powoli, powodując silny ból pleców, a w końcu nawet paraliż. Pies z tą chorobą może być w stanie chodzić z pewną pomocą, ale nie ma żadnych objawów ostrzegawczych. Jeśli u psa wystąpi ta choroba, należy natychmiast zgłosić się do lekarza weterynarii. W wielu przypadkach jedynym sposobem wyleczenia problemu jest usunięcie chorego dysku.

Zespół wobblera to kolejna choroba, która powoduje, że psy ciągną tylne palce u nóg. Może to powodować, że chodzenie wydaje się uciążliwe. Co gorsza, pies może wyglądać jak częściowo sparaliżowany. Objawy mogą pojawiać się stopniowo, dlatego ważne jest, aby obserwować postępy psa. W przypadku podejrzenia zespołu chwiejności należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii.

 

Równie ciekawe:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts
Kiedy zaszczepić kota?
Czytaj Dalej

Kiedy zaszczepić kota?

Szczepienia są ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia Twojego kota, ale nie są jedyną kwestią. U niektórych kotów…
Leczenie kotów - domowe
Czytaj Dalej

Leczenie kotów – domowe

Chociaż istnieje wiele klinik weterynaryjnych, które mogą pomóc w leczeniu Twojego kociego przyjaciela, istnieje również kilka domowych sposobów,…
Dieta domowa dla psów
Czytaj Dalej

Dieta domowa dla psów

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu rybyakwariowe.com.pl Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak gotować jedzenie dla kota…
Choroby stawów u psów
Czytaj Dalej

Choroby stawów u psów

Z radością przedstawiamy materiał, który powstał w sojuszu z seteryirlandzkie.pl Istnieje kilka przyczyn bólu stawów u psów, dlatego…