Choroby uszu u psów

Choroby uszu u psów

Psy cierpią na kilka różnych rodzajów chorób uszu. Otitis externa dotyka ucha zewnętrznego, natomiast otitis media jest infekcją struktur ucha środkowego i wewnętrznego. Ponieważ przewód słuchowy psa ma kształt litery “L”, zanieczyszczenia, woskowina i wilgoć mogą łatwo utknąć w uchu. Nieleczona choroba ucha może się rozprzestrzenić i zaatakować ucho wewnętrzne. Nieleczona choroba może powodować przewlekły ból lub rozwinąć się w pełnoobjawową infekcję.

Często choroby uszu u psów nie są widoczne, dopóki pies nie zacznie odczuwać bólu. Aby ustalić przyczynę problemu, konieczne jest przeprowadzenie badania otoskopowego. Lekarz weterynarii użyje otoskopu do zbadania przewodu słuchowego i wykrycia wszelkich nieprawidłowości. Może on również pobrać wymaz z ucha, aby stwierdzić obecność bakterii lub drożdży. Drobnoustroje obecne w przewodzie słuchowym są źródłem problemu, a jeśli zostaną pobudzone przez bodźce zewnętrzne lub wewnętrzne, namnożą się i wywołają chorobę. Jest to podstawowa przyczyna chorób uszu u psów.

Bakteryjne zakażenia uszu są najczęstszą przyczyną chorób uszu u psów. Jednak wiele psów nie jest wrażliwych na antybiotyki i wymaga leczenia miejscowego. W większości przypadków lekarz weterynarii oczyszcza przewód słuchowy za pomocą środków leczniczych. Do środków stosowanych miejscowo należą popularne wybielacze lub szampony. Jednak leczenie nieantybiotykami powinno być stosowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii. Leki stosowane miejscowo mogą złagodzić dyskomfort, zapobiegając jednocześnie nawrotom choroby.

Antybiotyki mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Leki przeciwbakteryjne mogą również zmniejszyć obrzęk i ból w przewodzie słuchowym. Antybiotyki mogą być również stosowane w leczeniu alergii. Najskuteczniejsze leczenie choroby ucha polega na leczeniu przyczyny leżącej u jej podłoża. Najlepszym sposobem leczenia jest wyeliminowanie przyczyny, co może obejmować zmiany w diecie lub testy skórne. Często przepisuje się leki w celu kontrolowania reakcji alergicznej.

Lekarz weterynarii może udzielić wskazówek, jak prawidłowo czyścić uszy psa. Częstotliwość czyszczenia powinna się zmniejszać wraz z wiekiem psa. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji bakteryjnych, należy dbać o to, aby przewód słuchowy był suchy i wentylowany. Jeżeli nie jest to możliwe, należy zastosować środki osuszające, które pomogą zminimalizować rozmiękanie przewodu słuchowego. Pomoże to zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji. Pozwoli to również utrzymać przewód słuchowy wolny od wilgoci.

Z pewnością Cię zainteresuje:  Leczenie psów - domowe

Chociaż wszystkie psy są podatne na choroby uszu, niektóre rasy są na nie bardziej podatne niż inne. Psy z alergiami skórnymi i opadającymi uszami są szczególnie narażone na wystąpienie problemów z uszami. Lekarz weterynarii z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie może pomóc zminimalizować ryzyko powikłań i maksymalnie ułatwić psu powrót do zdrowia. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twój pies ma długą historię infekcji ucha. Postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami, będziesz w stanie określić, u których psów istnieje prawdopodobieństwo rozwoju tej choroby.

W przypadku niektórych psów możliwe jest przeprowadzenie chirurgicznej operacji kanału słuchowego. Zabieg ten może być przeprowadzony w gabinecie weterynaryjnym lub w domu. W niektórych przypadkach problem może ustąpić bez leczenia lub może wymagać przeprowadzenia pełnej operacji. Chociaż zabieg ten nie jest trwały, u pacjenta może wystąpić utrata słuchu. W ciągu pierwszych kilku tygodni po zabiegu należy ograniczyć aktywność psa, aby zapewnić prawidłowe gojenie się nacięcia.

Równie ciekawe:
1 comment
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts
Choroby zakaźne kotów
Czytaj Dalej

Choroby zakaźne kotów

Panleukopenia kotów jest wysoce zakaźną i często śmiertelną chorobą. Wirus wywołuje panleukopenię poprzez zakażenie organizmu niezwykle długo żyjącą…
Choroby psow po kleszcach
Czytaj Dalej

Choroby psow po kleszcach

Organizm ten jest rzadko wykrywany w rozmazach lub próbkach komórek, natomiast obecność przeciwciał przeciwko niemu jest podstawowym kryterium…
Pielęgnacja sierści kota
Czytaj Dalej

Pielęgnacja sierści kota

Regularne szczotkowanie sierści szczotką z włosia pomoże usunąć martwe włosy i zapobiegnie powstawaniu kołtunów. Szczotkuj sierść kota raz…
Choroby odkleszczowe u psów
Czytaj Dalej

Choroby odkleszczowe u psów

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z zwierzdobry.pl Kleszcze mogą być nosicielami wielu chorób. Choroby przenoszone…