Pielęgnacja sierści kota

Pielęgnacja sierści kota

Regularne szczotkowanie sierści szczotką z włosia pomoże usunąć martwe włosy i zapobiegnie powstawaniu kołtunów. Szczotkuj sierść kota raz lub dwa razy w tygodniu i nie zapomnij użyć grzebienia przeciw pchłom i kleszczom. Jeśli Twój kot ma pchły, skonsultuj się z lekarzem weterynarii w celu zastosowania skutecznego preparatu przeciw pchłom. Pielęgnacja sierści kota nie jest skomplikowana, a poniższe wskazówki powinny pomóc Ci w utrzymaniu pięknej sierści Twojego pupila.

Po pierwsze, woda do kąpieli zawsze powinna być ciepła, a nie gorąca, aby kotu było wygodniej, a szampon lepiej oczyszczał sierść. Większość ludzi kąpie swoje koty w wannie, zlewie lub wannie do prania, ale niewiele kotów potrafi usiedzieć spokojnie w wodzie. Jeśli Twój kot nie toleruje kąpieli, spróbuj zanurzyć go w płytkiej misce z wodą, nałożyć szampon, gdy stoi na suchym podłożu, a następnie spłukać pod bieżącą wodą.

Druciana szczotka jest idealna dla kotów krótkowłosych lub o kręconej sierści. Możesz również użyć grzebienia przeciw pchłom lub grzebienia z gumowymi końcówkami. Można je kupić w większości sklepów zoologicznych za około 5 dolarów. Pamiętaj, aby szczotkować kota delikatnie, aby uniknąć rozdarcia końcówek sierści. Pamiętaj też o podawaniu kotu pokarmu bogatego w białko! Pamiętaj, że sierść kota składa się w dziewięćdziesięciu procentach z białka. Karmy dla kotów są zazwyczaj bogate w kurczaka, ale unikaj zbóż i kukurydzy.

Kiedy już opanujesz pielęgnację swojego kota, możesz przejść do innych części jego ciała. Spróbuj szczotkować go raz lub dwa razy w tygodniu. W tym czasie używaj rolki do usuwania kociej sierści z ubrań. Podczas prania chemicznego możesz użyć arkusza suszarki, aby usunąć nadmiar sierści. Gdy tkanina wyschnie, sierść kota zostanie zebrana w łapce na kłaczki.

Prawidłowe szczotkowanie kota ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania zdrowej i lśniącej sierści Twojego pupila. Regularne szczotkowanie usuwa z sierści kota brud, tłuszcz, martwe włosy i płatki skóry. Regularne szczotkowanie pobudza krążenie krwi i poprawia kondycję skóry. Nawet starsze koty odniosą korzyści z regularnego szczotkowania. Jeśli jednak prowadzisz intensywny tryb życia, najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy w pielęgnacji sierści Twojego kota.

Z pewnością Cię zainteresuje:  Choroby starych psów

Dbanie o paznokcie kota jest ważne dla utrzymania ich w zdrowiu i zapobiegania infekcjom. Kocie paznokcie zawierają nerwy i naczynia krwionośne, dlatego nie należy ich nigdy obcinać. Zamiast tego staraj się przycinać tylko białą część pazura. Pozostawienie małej części pazura nietkniętej będzie bezpieczniejsze niż obcinanie całej szybki. W przypadku, gdy kotek przypadkowo skaleczy paznokieć, możesz zatamować krwawienie, umieszczając w pobliżu patyczek styropianowy lub proszek.

Chociaż większość lekarzy weterynarii nie zaleca obcinania sierści kota, niektóre rasy wymagają przycinania kołtunów. Koty długowłose, takie jak persy, wymagają regularnego wyczesywania, aby usunąć martwe włosy. Jeśli nie masz czasu na codzienne rozczesywanie sierści kota, możesz zatrudnić profesjonalnego groomera lub odwiedzić lekarza weterynarii w celu ostrzyżenia kota.

Równie ciekawe:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts
Odkleszczanie psów
Czytaj Dalej

Odkleszczanie psów

Kleszcze są powszechne u psów, ale wielu właścicieli psów nie ma pojęcia, jak się ich wystrzegać. Kleszcze mogą…
Choroby genetyczne psów
Czytaj Dalej

Choroby genetyczne psów

Badania nad chorobami genetycznymi u psów doprowadziły do odkrycia wielu nowych genów i szlaków. W jednym z badań…
Choroby skóry u psów
Czytaj Dalej

Choroby skóry u psów

Kompleksowy plan leczenia psów z autoimmunologicznymi chorobami skóry obejmuje immunosupresję, która pomaga zmniejszyć odpowiedź immunologiczną. Do powszechnie stosowanych…
Choroba parwowiroza u psów
Czytaj Dalej

Choroba parwowiroza u psów

Objawy choroby parwowirozy u psów obejmują powiększenie serca, wyraźne poszerzenie lewej komory oraz obecność białego, pienistego płynu w…