Choroby lap u psów

Choroby lap u psów

Istnieje wiele problemów zdrowotnych psów, ale niewiele z nich jest tak groźnych jak choroby łap. Niektóre z tych schorzeń mogą prowadzić do amputacji, a nawet śmierci. Zapalenie stawów jest chorobą zakaźną i może powodować silny ból oraz ograniczenie ruchomości u psa. Duże rasy są szczególnie podatne na zapalenie stawów ze względu na duże rozmiary ich ciała i zwiększone obciążenie stawów. Jednak problem ten może dotyczyć również starszych psów, ponieważ zapalenie stawów często pojawia się wraz z wiekiem. Poniżej wymieniono kilka typowych objawów chorób łap oraz sposoby ich rozpoznawania.

Pojedyncze zmiany mogą być leczone lekami antyseptycznymi i codziennymi kąpielami, chociaż w przypadku zmian mnogich konieczne może być zastosowanie terapii antybakteryjnej. Antybiotyki są podawane w celu leczenia zakażenia do czasu ustąpienia objawów i powrotu psa do normalnej aktywności. Antybiotyki muszą być podawane przez co najmniej 2 tygodnie, po czym można dążyć do całkowitego wyleczenia. W przypadku zmian mnogich zalecana jest ogólnoustrojowa terapia antybakteryjna, którą należy kontynuować aż do ustąpienia zakażenia. Oprócz antybiotyków lekarz weterynarii może zalecić podawanie leku kortykosteroidowego, takiego jak Prednizon.

Inny rodzaj zapalenia stawów dotyczy stawów zwierząt i często jest spowodowany czynnikami genetycznymi. W wielu przypadkach to właśnie genetyka decyduje o nasileniu choroby. Zapalenie stawów jest chorobą postępującą, która może rozwinąć się po „sztucznym wyhodowaniu” psa. Genetyka może powodować niszczenie chrząstek. W trakcie procesu zapalnego w torebce stawowej może gromadzić się ropa, powodując zakażenie. Może dojść do sepsy.

Stan zapalny w strefie palców pojawia się, gdy pies dozna urazu. Stan zapalny może powodować zasinienie, a nawet prowadzić do kulawizny. Siniaki mogą mieć kolor purpurowy. Zapalenie stawów jest również powodowane przez ropne zapalenie w głębokich tkankach. Może ono również powodować, że pies odmawia jedzenia, spieszy się lub wypada. Leczenie jest podobne jak w przypadku pazurów. Stan zapalny może wymagać stosowania środków antyseptycznych w sprayu, a na chorą łapę można założyć but ochronny, aby zapobiec wtórnemu zakażeniu.

Z pewnością Cię zainteresuje:  Choroby starych psów

Inne przyczyny utraty tylnej łapy to wypadki samochodowe, upadki i silne ugryzienia podczas walk. Jeśli Twój pies stracił tylne łapy z powodu tego schorzenia, możesz nie zdawać sobie z tego sprawy. Być może wczoraj bawił się z sąsiadami w łapanie lub doznał urazu podczas zabawy w aportowanie. Innym częstym powodem jest zapalenie stawów lub uszkodzenie rdzenia kręgowego. Niezależnie od przyczyny, stan ten nie należy do przyjemnych i powinien być jak najszybciej zdiagnozowany.

Niektóre z tych schorzeń można łatwo leczyć, stosując preparaty miejscowe, ale jeśli Twój pupil odmawia ich przyjmowania, może to być oznaką większego problemu. Niektóre psy cierpią na bakteryjne zapalenie podskórne, chorobę zapalną palców lub chorobę wtórną. Jeśli u Twojego psa wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu postawienia diagnozy. Na szczęście pododermatitis jest łatwo uleczalne, jeśli zostanie wcześnie wykryte.

Najcięższa forma uszkodzenia może dotyczyć rdzenia kręgowego. Choroba ta polega na zwyrodnieniu krążków międzykręgowych, a także może wpływać na otaczające trzony kręgów, aparat więzadłowy i stawy. W rezultacie może powodować porażenia i niedowłady. Inne częste przyczyny uszkodzeń łap to wypadki samochodowe, upadki i uderzenia. Silne ugryzienia podczas walk również mogą uszkodzić głowę kości udowej, powodując zapadnięcie się uszkodzonego obszaru.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości Związane
Choroby nerek u psów
Czytaj Dalej

Choroby nerek u psów

Psy z chorobą nerek często cierpią z powodu osłabienia kości, krwawienia z jamy brzusznej i zatrzymania płynów w…
Choroby zakaźne psów
Czytaj Dalej

Choroby zakaźne psów

Choroby zakaźne psów mogą być niebezpieczne dla zdrowia Twojego psa. Infekcje te mogą przenosić się na ludzi poprzez…