Choroby oczu u psów

Choroby oczu u psów

U psów mogą wystąpić różne choroby oczu, w tym entropion, jaskra i dystychia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o najczęstszych rodzajach problemów z oczami. Zaćma u psów jest również częstą przyczyną ślepoty u psów. Istnieje również zwiększone ryzyko rozwoju jaskry, która może prowadzić do trwałej utraty wzroku. Chociaż schorzenia te nie są poważne, należy je jak najszybciej leczyć.

Dystychia u psów

Dystychia psiaków jest chorobą oczu charakteryzującą się nieprawidłowym wzrostem rzęs przed okiem, które ocierają się o powierzchnię oka. Choroba ta dotyczy jednego lub obu oczu i może wystąpić w każdym wieku. Schorzenie to jest bardziej powszechne u psów niż u kotów, ale nadal może powodować znaczny dyskomfort. Ważne jest, aby nie rozmnażać psa z distichiasis, jeśli jest ono ciężkie lub powoduje znaczną utratę wzroku.

U psów z distichiasis może występować przewlekłe podrażnienie, nadmierne łzawienie lub inne objawy. W ciężkich przypadkach może dojść do owrzodzenia rogówki, zapalenia rogówki lub silnego skurczu błony naczyniowej oka, co prowadzi do owrzodzenia i bliznowacenia. W niektórych przypadkach powieki mogą zostać trwale oderwane i opuchnięte. Chociaż dystychiae może powodować ogromny dyskomfort, a nawet ślepotę, można ją skutecznie leczyć za pomocą prostych zabiegów.

Entropion u psów

W niektórych przypadkach podwinięta powieka może być leczona chirurgicznie w celu skorygowania entropionu. Powieka jest chirurgicznie zmieniana za pomocą szwów, które są umieszczane powyżej lub poniżej powieki, aby zachęcić ją do wywinięcia się. Ta procedura chirurgiczna nie jest odpowiednia dla młodych szczeniąt, ale starsze zwierzęta mogą odnieść korzyści z trwałego utrwalenia pozycji powiek. Zabiegi chirurgiczne w przypadku tej choroby oczu są skomplikowane i powinien je przeprowadzać okulista weterynaryjny z certyfikatem, aby zapewnić prawidłowy czas i technikę zabiegu. Nieleczona entropionia może prowadzić do owrzodzenia rogówki, perforacji i poważnych blizn.

Entropion u psów jest powszechnie występującą chorobą oczu i może być skorygowany za pomocą zabiegu chirurgicznego. Operacja korygująca entropion polega na usunięciu fragmentu skóry z brzegu powieki. W niektórych przypadkach można zastosować tymczasowy szew mocujący, dopóki pies nie urośnie do rozmiarów dorosłego osobnika. Operację zwykle powtarza się kilka razy, aby zapewnić sukces. Jednak u niektórych psów z wiekiem może nastąpić poprawa bez konieczności wykonywania zabiegu, a u innych konieczne może być stosowanie kilku kropli do oczu.

Jaskra u psów

Jaskra u psów może być spowodowana różnymi czynnikami, w tym dziedziczona genetycznie. Ta postępująca choroba oczu charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym (intraocular pressure, IOP). Ciecz wodnista, która zawiera niezbędny tlen i substancje odżywcze, jest odprowadzana z oka przez komorę przednią. Jednak u psów cierpiących na jaskrę z oka odpływa nadmierna ilość płynu, co powoduje nadmierne ciśnienie w oku. Z czasem takie podwyższone ciśnienie może uszkodzić nerw wzrokowy, doprowadzić do zwyrodnienia siatkówki, a nawet do całkowitej ślepoty.

Z pewnością Cię zainteresuje:  Kiedy zaszczepić kota?

Chociaż rzadko zdarza się, aby choroba dotyczyła obu oczu, jaskra pierwotna może być przyczyną ślepoty u psów. U psów choroba ta dotyka zwykle najpierw jednego oka, a następnie drugiego. Jaskra wtórna, która dotyka obojga oczu, rozwija się zwykle po urazie lub chorobie oka. Jej najczęstszymi przyczynami są infekcje oka i ostre zapalenie siatkówki. Inne przyczyny mogą obejmować guzy lub krwawienie wewnątrzgałkowe.

Katarakta u psów

Zaćma u psów może być leczona chirurgicznie, chociaż wczesne stadia choroby mogą nie wpływać na widzenie u psa. Jednak w miarę postępu zaćmy wzrok psa będzie się pogarszał. Zabiegi chirurgiczne mające na celu usunięcie zaćmy u psa są dostępne od dziesięcioleci i są uważane za bezpieczne i skuteczne. Mimo że po operacji zaćmy pies nadal traci częściowo wzrok, większość zwierząt jest w stanie zrekompensować tę utratę za pomocą innych zmysłów.

Pierwszym krokiem w leczeniu zaćmy u psów jest jej zdiagnozowanie. Zaćmę dzieli się zazwyczaj na dwa rodzaje: niedojrzałą i dojrzałą. Zaćma niedojrzała dotyczy mniej niż 15 procent soczewki, a jej wpływ na wzrok może być minimalny lub krótkowzroczny. Z drugiej strony, zaćma dojrzała obejmuje aż 99 procent soczewki i może upośledzać widzenie. Leczenie tych schorzeń jest trudne, a ponadto mogą wystąpić powikłania.

Zapalenie spojówek u psów

Istnieje wiele przyczyn zapalenia spojówek u psów. Niektóre z nich mają charakter bakteryjny lub wirusowy. Ta choroba oczu może wystąpić u każdego psa, chociaż częściej występuje u szczeniąt. Leczenie zależy od przyczyny choroby. Możesz spróbować zminimalizować narażenie na czynniki drażniące unoszące się w powietrzu, oczyszczając oczy i trzymając psa z dala od innych zwierząt. Jeśli u Twojego psa wystąpi ta choroba oczu, pamiętaj, aby poddać go badaniu weterynaryjnemu.

Pierwszym krokiem w diagnostyce zapalenia spojówek jest badanie fizykalne. Lekarz weterynarii może podać znieczulające krople do oczu w celu znieczulenia oka do badania. Sprawdzi on również, czy w oku nie znajdują się ciała obce, które mogły spowodować tę chorobę. Jeśli pies cierpi na przewlekłe zapalenie spojówek, może ono być spowodowane ocieraniem się sierści o oko lub złym ułożeniem powiek. Wtórne zapalenie spojówek, będące powikłaniem infekcji dróg oddechowych, również może być przyczyną tego schorzenia oka.

Równie ciekawe:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts
Choroby zakaźne psów
Czytaj Dalej

Choroby zakaźne psów

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu vetamina.pl Choroby zakaźne psów mogą być niebezpieczne dla zdrowia Twojego psa. Infekcje…
Choroby stawów u psów
Czytaj Dalej

Choroby stawów u psów

Z radością przedstawiamy materiał, który powstał w sojuszu z seteryirlandzkie.pl Istnieje kilka przyczyn bólu stawów u psów, dlatego…
Objawy chorób u zwierząt
Czytaj Dalej

Objawy chorób u zwierząt

Rozpoznawanie objawów chorób u zwierząt jest ważnym elementem zarządzania gospodarstwem. Pomaga to zapewnić, że zwierzęta są zdrowe i…