Choroby psow po kleszcach

Choroby psow po kleszcach

Organizm ten jest rzadko wykrywany w rozmazach lub próbkach komórek, natomiast obecność przeciwciał przeciwko niemu jest podstawowym kryterium diagnostycznym i jest łączona z odpowiednimi objawami klinicznymi. Zazwyczaj zleca się wykonanie badania chemicznego krwi i pełnej morfologii krwinek jako badanie podstawowe. Jeżeli występują nieprawidłowości w liczbie płytek krwi lub czerwonych krwinek albo wysoki poziom globuliny białkowej, można podejrzewać erlichiozę. Niektóre laboratoria weterynaryjne oferują badanie metodą PCR.

Ehrlichioza u psów

Jeśli pies wykazuje objawy erlichiozy psów po ukąszeniu kleszcza, lekarz weterynarii przeprowadza badanie serologiczne w celu potwierdzenia pozytywnej diagnozy. Serologii, zwanej również hematologią, często towarzyszą inne badania mające na celu ustalenie, czy pies jest zarażony. Badania krwi powinny obejmować pełną liczbę krwinek i badania chemiczne. Poziom globuliny białkowej we krwi wskazuje na zakażenie Ehrlichia canis.

Jeżeli w przeszłości Twój pies był narażony na kontakt z wieloma kleszczami, mógł zostać subklinicznie zakażony bakterią Ehrlichia canis. Organizm może wyeliminować te drobnoustroje w sposób naturalny, albo choroba może przejść w stadium kliniczne. W takim przypadku pies powinien być leczony antybiotykami. Jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, konieczne może być przetoczenie krwi.

Anaplazmoza u psów

Rozpoznanie anaplazmozy u psów po ukąszeniu kleszcza zależy od wielu czynników. Chociaż organizm jest obecny u wszystkich psów, tylko niektóre rasy są podatne na tę chorobę. Lekarze weterynarii często wykonują badania krwi w kierunku anaplazmozy i innych chorób. Testy te mogą wykryć przeciwciała przeciwko organizmowi, potwierdzając tym samym obecność zakażenia. W przypadku obecności przeciwciał przeciwko organizmowi, leczenie należy rozpocząć w ciągu kilku dni.

Anaplazmoza u psów zwykle daje objawy w ciągu jednego do czterech dni od zakażenia. Długotrwałe skutki tej choroby mogą nie być widoczne od razu. Przewlekłe przypadki mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy. Większość zakażonych psów wykazuje takie objawy jak ból stawów i utykanie. Do innych objawów zakażenia należą powikłania ze strony układu oddechowego i pokarmowego, w tym brak łaknienia i apetytu. Niektórzy lekarze weterynarii zalecają podawanie antybiotyków u psów z przewlekłą anaplazmozą.

Z pewnością Cię zainteresuje:  Choroby odkleszczowe u psów

Babeszjoza u psów

Jeśli Twój pies miał niedawno kontakt z kleszczem, prawdopodobnie jest nosicielem babeszjozy. Choroba może nie dawać żadnych objawów, ale może doprowadzić do tego, że pies nie będzie w stanie normalnie funkcjonować. Może również prowadzić do splenektomii lub immunosupresji. Jeżeli obawiasz się o zdrowie swojego psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Babesia spp. przenoszona jest poprzez ukąszenia kleszczy, które mogą zarażać ludzi i wiele różnych zwierząt. Zakażenie jest wywoływane przez jaja tych pasożytów, które ulegają sporogonii i rozmnażaniu płciowemu. Nieleczona infekcja może być śmiertelna. Może być przenoszona na psy na wiele sposobów, dlatego kluczowe znaczenie ma ustalenie źródła zarażenia.

Babesia może być śmiertelna, jeśli nie jest leczona, ale leczenie jest możliwe. U ludzi antybiotykiem z wyboru jest klindamycyna. U psów jest ona powszechnie dostępna i stanowi doskonały punkt wyjścia. Lekarz weterynarii może jednak zalecić stosowanie innych antybiotyków lub terapii dodatkowych, w zależności od stanu zdrowia psa. Jeżeli podejrzewasz, że Twój pies ma babeszjozę, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Borelioza u psów

Jeśli zauważysz, że Twój pies ma białą lub czarną plamę na ciele, prawdopodobnie został ugryziony przez kleszcza. Głowa kleszcza może być nadal przyczepiona do skóry psa. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu usunięcia głowy kleszcza. Nie należy próbować usuwać kleszcza samodzielnie, ponieważ może to spowodować podrażnienie i zakażenie. Zaleca się, aby natychmiast po ukąszeniu psa skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies został ugryziony przez kleszcza, zabierz psa do weterynarza w celu dokładnego zbadania. Wczesne wykrycie objawów choroby z Lyme jest bardzo ważne, ponieważ zakażenie można wyleczyć poprzez leczenie. Należy jednak pamiętać, że objawy boreliozy u psów mogą utrzymywać się przez lata lub nawet na stałe bez leczenia. Lekarz weterynarii będzie w stanie zaproponować plan leczenia najlepiej dostosowany do objawów występujących u Twojego psa.

Równie ciekawe:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts
Dieta domowa dla kotów
Czytaj Dalej

Dieta domowa dla kotów

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z sos-amstaffy.pl Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak gotować jedzenie dla kota…
Choroby skóry u psów
Czytaj Dalej

Choroby skóry u psów

Kompleksowy plan leczenia psów z autoimmunologicznymi chorobami skóry obejmuje immunosupresję, która pomaga zmniejszyć odpowiedź immunologiczną. Do powszechnie stosowanych…
Choroby nerek u psów
Czytaj Dalej

Choroby nerek u psów

Psy z chorobą nerek często cierpią z powodu osłabienia kości, krwawienia z jamy brzusznej i zatrzymania płynów w…