Choroby serca u psów

Choroby serca u psów

W tym artykule omówione zostaną typowe choroby serca u psów. Dowiedz się więcej o chorobie zastawki mitralnej, zwężeniu zastawki pnia płucnego, arytmogennej kardiomiopatii prawej komory i przewlekłej chorobie zastawkowej serca. Rozpoznanie objawów i ustalenie odpowiedniego leczenia to pierwsze kroki w leczeniu chorób serca u psa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak rozpoznać objawy poszczególnych chorób. Dzięki temu Twój pies będzie mógł żyć dłużej i szczęśliwiej!

Choroba zastawki mitralnej

W niniejszym badaniu wykorzystaliśmy rozcięcie zastawki aortalnej psa do badań nad chorobą zastawki mitralnej. Zaobserwowaliśmy, że u psów z tą chorobą ekspresja genów związanych ze zdrowiem zastawki zmienia się w czasie. Badaliśmy również ekspresję genów w obszarach jawnie zmienionych śluzakowato oraz w sąsiadujących z nimi prawidłowych obszarach. Badania te pozwoliły na uzyskanie nowego wglądu w patogenezę MMVD u psów.

Do klinicznych badań diagnostycznych służących do wykrycia choroby należą zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej, elektrokardiogramy oraz echokardiografia dopplerowska, która mierzy ilość krwi pompowanej przez serce. Jeśli choroba jest poważna, lekarz weterynarii prawdopodobnie zaleci wizytę u kardiologa. Obecnie leczenie choroby zastawki mitralnej u psów ogranicza się do terapii farmakologicznej. Niemniej jednak nie należy ignorować wyników tych badań, ponieważ mogą one ujawnić niektóre z przyczyn leżących u podstaw choroby.

Zwężenie zastawki płucnej

Pełne badanie fizykalne pozwala na wykrycie wad serca. Lekarz weterynarii może wykonać specjalistyczne badania w celu ustalenia, czy pies cierpi na zwężenie tętnicy płucnej. Takie badania diagnostyczne mogą obejmować echokardiogram, który wykorzystuje nieinwazyjną technologię ultradźwiękową do oceny serca w czasie rzeczywistym. Badanie echokardiograficzne jest szczególnie pomocne w określeniu stopnia zaawansowania wady serca, takiej jak zwężenie zastawki pnia płucnego. Lekarz weterynarii może również zlecić wykonanie angiokardiogramu, w którym do obejrzenia serca i jego wad wykorzystuje się barwnik kontrastowy.

Objawy kliniczne zwężenia zastawki płucnej mogą być różne u poszczególnych psów. Często pacjenci pozostają bezobjawowi do momentu, gdy zaczynają wykazywać objawy nietolerancji wysiłku fizycznego. W cięższych przypadkach może pojawić się uczucie rozdęcia brzucha. Inne objawy mogą wystąpić w wyniku poszerzenia żył płucnych serca. Zwężenie jest jednak często nierozpoznane, a leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby.

Arytmogenna kardiomiopatia prawokomorowa

Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory (ARVC) u psów jest chorobą genetyczną występującą u dorosłych, charakteryzującą się nieprawidłowościami w budowie komór serca. U dotkniętych tą chorobą psów mogą występować częstoskurcze komorowe, omdlenia i nagła śmierć. Naukowcy zidentyfikowali mutację powodującą chorobę w genie striatyny sercowej. Wykazali również, że podgrupa psów rasy Boxer jest szczególnie podatna na tę chorobę. Objawy choroby mogą być łagodne lub ciężkie, a u niektórych psów choroba przebiega całkowicie bezobjawowo.

Z pewnością Cię zainteresuje:  Choroby zakaźne psów

Pacjenci mogą mieć różne objawy, takie jak ból w klatce piersiowej, omdlenia, zastoinowa niewydolność serca, wzdęcia brzucha lub kaszel. Badanie elektrokardiograficzne jest cennym narzędziem diagnostycznym w rozpoznawaniu ARVC. Umożliwia ono lekarzom weterynarii obserwację aktywności elektrycznej serca i pozwala wykryć zaburzenia złożone lub VPC. Chociaż choroba może przebiegać bezobjawowo, badanie elektrokardiograficzne może ujawnić nieprawidłowości.

Przewlekłe choroby zastawkowe serca

Gdy u psa pojawiają się nowe szmery w sercu, może to oznaczać, że ma on MVD. U dużych ras prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia jest mniejsze. Objawy tego schorzenia mogą być różne, ale obejmują trudności w oddychaniu, kaszel i senność. Jeżeli u psa występują objawy przewlekłej zastawkowej choroby serca, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii w celu ustalenia przyczyny. We wczesnym stadium choroba nie powoduje żadnych objawów. Jeśli jednak objawy stają się coraz bardziej nasilone i/lub pies nie toleruje wysiłku fizycznego, należy rozważyć zbadanie go pod kątem tej choroby.

Objawy przewlekłej zastawkowej choroby serca u psów różnią się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Niektóre psy mogą doświadczać omdleń lub osłabienia podczas wysiłku fizycznego, a u innych mogą wystąpić objawy niewydolności serca. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies cierpi na CVD, lekarz weterynarii zaleci plan leczenia w zależności od wieku zwierzęcia, jego rasy i innych czynników. Lekarz weterynarii zaleci również wykonanie określonych badań w celu zdiagnozowania choroby i określenia najlepszego sposobu leczenia.

Leczenie

Leczenie chorób serca u psów obejmuje różne metody terapii i może się różnić w zależności od psa. W zależności od rodzaju choroby serca, można podawać leki i suplementy w celu poprawy objawów i przedłużenia życia. W celu usunięcia wady serca może być konieczna chirurgiczna korekta, ale w większości przypadków można podawać leki i suplementy, które pomagają w rozwiązaniu problemu. Niektóre leki, takie jak inhibitory konwertazy angiotensyny, są również pomocne w zmniejszaniu gromadzenia się płynu w sercu.

Podczas leczenia mięsień sercowy jest chroniony. Kontrolowane jest także gromadzenie się płynów w płucach i komorach serca. Leczenie reguluje również częstość i rytm pracy serca. Zabija również dojrzałe nicienie sercowe. Po zakończeniu leczenia serce powraca do normalnego rytmu oddychania i pracy serca, a pies ma zapewnioną dobrą jakość życia. Jeśli jednak choroba serca nie zostanie w porę wykryta, może doprowadzić do śmierci.

Równie ciekawe:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts
Leczenie psów - domowe
Czytaj Dalej

Leczenie psów – domowe

Jeśli nie udało Ci się znaleźć lekarza weterynarii lub po prostu masz dość wydawania pieniędzy na drogie wizyty…
Choroby tylnich łap psów
Czytaj Dalej

Choroby tylnich łap psów

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu tarand.pl Jeśli chodzi o choroby tylnych kończyn u psów, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak…
Objawy chorób u psów
Czytaj Dalej

Objawy chorób u psów

Istnieje wiele objawów wskazujących na to, że Twój pies może cierpieć na jedną z wielu chorób. Najczęstszymi chorobami…
Choroby neurologiczne psów
Czytaj Dalej

Choroby neurologiczne psów

Ten artykuł został przygotowany we współpracy z zlotygrod.pl Istnieje kilka typowych chorób neurologicznych psów. Jedną z najczęstszych jest…