Objawy chorób u zwierząt

Objawy chorób u zwierząt

Rozpoznawanie objawów chorób u zwierząt jest ważnym elementem zarządzania gospodarstwem. Pomaga to zapewnić, że zwierzęta są zdrowe i pozostają poza strefą zagrożenia. Wiele schorzeń charakteryzuje się podobnymi oznakami i objawami. Poniżej podajemy kilka przykładów. W niektórych przypadkach choroba jest uleczalna. Niemniej jednak, choroba może wymagać pomocy medycznej. Choroby te mogą mieć wpływ zarówno na zdrowie ludzi, jak i zwierząt. Jak zatem rozpoznać objawy choroby u zwierząt?

Zapalenie płuc, choroba wirusowa powszechnie występująca u bydła, atakuje drogi oddechowe. Chociaż choroba ta dotyka zarówno młode, jak i stare zwierzęta, najczęściej występuje u zwierząt młodych. Wynika to z faktu, że nie wykształciły one jeszcze odporności na tę chorobę. Mimo że infekcja jest zazwyczaj niegroźna i nie wymaga stosowania antybiotyków, może dojść do poważnych powikłań. Jeśli zaobserwujesz u zwierzęcia którykolwiek z tych objawów, pamiętaj o odizolowaniu go od reszty stada lub pastwiska, aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia choroby na innych.

Leptospiroza to kolejny przykład choroby, która dotyka ptaki drobiowe. Choroba ta rozprzestrzenia się przez kontakt z zakażonymi płynami ustrojowymi i charakteryzuje się wysoką gorączką oraz czerwonawymi odchodami. Jeśli podejrzewasz, że ptak może być chory na brucelozę, powinieneś niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską. Jeśli podejrzewasz, że Twój ptak drobiowy jest chory na leptospirozę, zaszczep go.

U ludzi objawy anaplazmozy mogą wystąpić od pięciu do dwudziestu dni po ukąszeniu kleszcza. Objawy obejmują gorączkę, bóle mięśni i bóle głowy. Objawy te mogą być mylone z objawami grypopodobnymi. Jest to szczególnie niebezpieczne u osób starszych i zakażonych. Psy z anaplazmozą mogą również wykazywać takie objawy, jak biegunka, wymioty i kaszel. Niektóre psy mogą nawet wykazywać kulawiznę.

Medycyna weterynaryjna staje się coraz bardziej odrębną dyscypliną od medycyny ludzkiej. Mimo że dziedziny te mają odrębną historię, obserwacje lekarzy weterynarii wzbogacają wspólny zasób wiedzy medycznej. Przykładem może być fakt, że zidentyfikowano ponad sto dwadzieścia tysięcy gatunków zwierząt. Niektóre z nich są wykorzystywane do celów badawczych, inne zaś traktuje się jako modele biomedyczne dla ludzi. W związku z tym podobne objawy i oznaki chorób występujących u zwierząt mogą występować także u ludzi.

Z pewnością Cię zainteresuje:  Jakie choroby przenoszą kleszcze

Inną chorobą, która przenosi się ze zwierzęcia na człowieka, jest grzybica. Choroba ta jest wywoływana przez pasożyta zwanego trypanosomem, który żyje w jelitach wielu zwierząt, w tym ludzi. Jest ona przenoszona przez muchy, które kąsają ludzi, ale w niektórych przypadkach może być przenoszona przez bezpośredni kontakt z zarażonym zwierzęciem. Może ona również prowadzić do gorączki, a nawet do zakażenia całego ciała.

Niektóre wczesne przykłady związków chorobowych między ludźmi a zwierzętami sięgają tysięcy lat wstecz. Wczesna kultura ludzka obejmowała zarówno pasterstwo, jak i rolnictwo. Grecy i Egipcjanie pisali o chorobach zwierząt, a Arystoteles był jednym z pierwszych, którzy opisali objawy chorób. Pierwsi greccy uczeni nauczali nawet medycyny ludzi i zwierząt. Związek między zdrowiem ludzi i zwierząt był często niewyraźny. Na przykład wiejscy lekarze mogli odbierać porody u ludzi lub nastawiać złamane kości u ludzi.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości Związane
Choroby psow po kleszcach
Czytaj Dalej

Choroby psow po kleszcach

Organizm ten jest rzadko wykrywany w rozmazach lub próbkach komórek, natomiast obecność przeciwciał przeciwko niemu jest podstawowym kryterium…
Pielęgnacja sierści kota
Czytaj Dalej

Pielęgnacja sierści kota

Regularne szczotkowanie sierści szczotką z włosia pomoże usunąć martwe włosy i zapobiegnie powstawaniu kołtunów. Szczotkuj sierść kota raz…
Choroby starych psów
Czytaj Dalej

Choroby starych psów

Jeśli Twój ukochany psi towarzysz zbliża się do wieku senioralnego, ważne jest, aby uważać na pewne powszechne choroby.…