Choroby stawów u psów

Choroby stawów u psów

Istnieje kilka przyczyn bólu stawów u psów, dlatego też mogą być zalecane różne rodzaje leczenia. Na przykład, w przypadku dysplazji stawu biodrowego lub łokciowego konieczny jest zabieg chirurgiczny, natomiast w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów odpowiednie mogą być suplementy żywieniowe, rehabilitacja i ćwiczenia. Zazwyczaj leczenie bólu stawów polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych w celu kontrolowania stanu zapalnego i łagodzenia bólu. Leki te mogą również spowalniać proces degeneracji tkanki chrzęstnej lub stymulować tworzenie się nowych substancji chrząstek. Jeżeli pies odczuwa ból stawów i nie jest w stanie poruszać się tak dobrze jak kiedyś, możliwe jest podanie dodatkowych leków.

Najczęstszym objawem bólu stawów u psów jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Chociaż przyczyny zapalenia stawów u psów nie są znane, choroba ta jest wynikiem zapalenia stawów wywołanego przez układ odpornościowy. Znacznie obniża ona również jakość życia zwierząt. Psy z zapaleniem stawów nie lubią długich spacerów. Choroby stawów są powszechne u starszych psów i mogą powodować znaczny ból i niepełnosprawność. Można je leczyć za pomocą leków lub zabiegów chirurgicznych, ale wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie dla powodzenia leczenia.

Z wiekiem u psów dochodzi do ścieńczenia chrząstki wyściełającej stawy. Obumierające komórki chrząstki uwalniają enzymy, które prowadzą do zapalenia torebki stawowej i nadmiernej produkcji płynu stawowego. Jeśli ścieńczenie chrząstki jest znaczne, kość pod chrząstką zaczyna ulegać zniszczeniu. Zwyrodniała chrząstka powoduje bolesne ocieranie się kości i może być przyczyną kulawizny oraz zaniku mięśni. Najczęstszym rodzajem bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa stawów, ale może on również wynikać z innego schorzenia.

Oprócz leków, właściciele mogą uzupełniać dietę psa suplementami diety dostępnymi bez recepty. Glukozamina stanowi podstawę tkanki chrzęstnej i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania stawów. Chondroityna wchodzi w skład chrząstki i jest odpowiedzialna za jej porowatą strukturę. Te składniki odżywcze mogą pomóc w łagodzeniu bólu stawów i wspierać zdrowie kości. Pies może również korzystać z suplementów diety zawierających kwasy tłuszczowe omega-3, które mają właściwości przeciwzapalne.

Z pewnością Cię zainteresuje:  Choroby odkleszczowe u psów

W miarę starzenia się psa ważne jest wczesne rozpoznanie bólu stawów. Objawy i leczenie będą się różnić w zależności od psa. Niezależnie od rasy, ból stawów może być przyczyną spowolnienia tempa życia. W początkowym stadium, nieleczony, może przejść w bardziej poważny stan chorobowy. Jednakże, ból stawów jest częstym problemem u starszych psów dużych ras. Twój lekarz weterynarii w Tucson może pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję dla zdrowia Twojego psa.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości Związane
Choroby zakaźne psów
Czytaj Dalej

Choroby zakaźne psów

W tym kompleksowym przewodniku omówiono najważniejsze choroby zakaźne psów, w tym nosówkę, leptospirozę, brucelozę i leiszmaniozę. Książka zapewnia…
Dieta domowa dla psów
Czytaj Dalej

Dieta domowa dla psów

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak gotować jedzenie dla kota bez konieczności wydawania fortuny, czytaj dalej, aby poznać kilka…
Objawy chorób u psów
Czytaj Dalej

Objawy chorób u psów

Istnieje wiele objawów wskazujących na to, że Twój pies może cierpieć na jedną z wielu chorób. Najczęstszymi chorobami…