Psy z chorobą nerek często cierpią z powodu osłabienia kości, krwawienia z jamy brzusznej i zatrzymania płynów w jamie brzusznej. Lekarz weterynarii może ustalić przyczynę niewydolności nerek na podstawie zdjęć radiologicznych, badań ultrasonograficznych i biopsji nerki. Stopień zaawansowania choroby nerek będzie decydował o przebiegu leczenia. Im wcześniej wykryjesz chorobę nerek u swojego psa, tym lepiej. Lekarz weterynarii opracuje skuteczny plan leczenia dla Twojego zwierzęcia.
W celu określenia stopnia zaawansowania choroby nerek u Twojego psa konieczne może być wykonanie dalszych badań. Zostanie sprawdzone ciśnienie krwi, ponieważ psy z niewydolnością nerek mają tendencję do wysokiego ciśnienia krwi. Lekarz weterynarii może również zalecić wykonanie badania ultrasonograficznego lub radiologicznego jamy brzusznej w celu wykluczenia choroby zwanej nadciśnieniem tętniczym. Lekarz weterynarii będzie w stanie stwierdzić, czy pies cierpi na chorobę nerek, wykonując badania moczu i inne procedury diagnostyczne. W ciężkich przypadkach niewydolność nerek będzie wymagała przeszczepu nerki.
Rokowanie w przypadku niewydolności nerek u psów zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz od tego, jak dobrze opiekujesz się swoim zwierzęciem. Większość psów dobrze reaguje na leczenie i zachowuje wysoką jakość życia. Większość lekarzy weterynarii zachęca do wczesnego podjęcia leczenia, ponieważ jest ono niedrogie i łatwe do przeprowadzenia. W przypadku pogorszenia się stanu zwierzęcia może być konieczne przeprowadzenie dializy. Jeśli zauważysz zmianę w zachowaniu swojego psa lub kolorze moczu, natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Gdy czynność nerek u psa ulega pogorszeniu, można podawać leki wspomagające funkcjonowanie zwierzęcia. Na przykład można podawać podskórnie płyny, aby „zrestartować” nerki. Leki te mogą być podawane codziennie lub co tydzień, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Leki te są jednak pomocne tylko wtedy, gdy niedokrwistość psa jest na tyle poważna, że uniemożliwia normalne życie. Oprócz płynów, leki na nadmiar kwasu żołądkowego mogą powodować wymioty i wpływać na apetyt psa.
Przyczyny ostrej niewydolności nerek różnią się w zależności od psa. Ostra niewydolność nerek może być spowodowana różnymi czynnikami, w tym urazami, niedrożnością dróg moczowych, substancjami trującymi i chorobami serca. Leczenie ostrej niewydolności nerek jest zróżnicowane, ale agresywna terapia może poprawić stan pacjenta. Zazwyczaj leczenie polega na dożylnym podawaniu płynów i leków wspomagających. Ostra niewydolność nerek u psów zagraża życiu i wymaga natychmiastowej opieki weterynaryjnej.
Najważniejszym sposobem leczenia niewydolności nerek u psów jest zapobieganie. Chociaż nie ma lekarstwa na przewlekłą niewydolność nerek, chorobę można kontrolować w celu zminimalizowania objawów i zmniejszenia obciążenia nerek. Lekarz weterynarii może wykonać różne badania w celu ustalenia przyczyny stanu zdrowia psa. Objawy niewydolności nerek mogą być jednak różne u różnych psów i mogą nie być oczywiste. Możesz zapobiegać niewydolności nerek u swojego psa, monitorując ciśnienie krwi i poziom pH.
Równie ciekawe: