Choroby nerek u psów

Choroby nerek u psów

Co to jest choroba nerek u psów? Nerki psa są ważną częścią jego organizmu, a kiedy zawodzą, we krwi gromadzą się toksyny, które uszkadzają nerki. Przewlekła choroba nerek, znana również jako niewydolność nerek, jest stanem, który dotyka nerki psa. Zdrowe nerki filtrują krew, usuwając toksyny z organizmu. U psów z niewydolnością nerek toksyny gromadzą się we krwi i prowadzą do przewlekłej niewydolności nerek.

Stan ten jest przede wszystkim związany z wiekiem i uwarunkowany genetycznie. Podczas regularnych kontroli stanu zdrowia i badań fizykalnych lekarz weterynarii może wcześnie wykryć chorobę i opracować plan leczenia w oparciu o objawy niewydolności nerek. Objawy niewydolności nerek zależą od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. Choroba nerek u psów może mieć charakter łagodny lub ciężki, dlatego tak ważne jest jej wczesne wykrycie. Dzięki temu lekarz weterynarii będzie mógł określić, jakie leczenie będzie najodpowiedniejsze dla Twojego psa.

W przypadku psa z niewydolnością nerek najlepszym sposobem leczenia jest utrzymywanie nawodnienia. W przypadku niewydolności nerek dochodzi do odwodnienia, dlatego w celu zapobieżenia odwodnieniu należy podawać płyny dożylnie lub podskórnie. Płyny pomagają także w wymianie elektrolitów, takich jak potas. W idealnej sytuacji leczenie pomoże nerkom odzyskać sprawność, ale jeśli leczenie zostanie przerwane, nerki całkowicie przestaną funkcjonować. Lekarz weterynarii wyjaśni możliwości leczenia i udzieli wskazówek, jak stosować je w domu.

Przewlekłej choroby nerek u psów nie da się wyleczyć, ale leczenie weterynaryjne może pomóc w przedłużeniu życia psa. Diagnoza i możliwości leczenia zależą od nasilenia objawów i wieku psa. Leki i ograniczenia dietetyczne są zazwyczaj stosowane w celu złagodzenia objawów choroby nerek, natomiast dieta lecznicza jest stosowana w celu zminimalizowania obciążenia nerek. Istnieją również różne metody nawadniania, takie jak dostarczanie dużej ilości świeżej wody.

Diagnozowanie choroby nerek jest ważne, ponieważ wczesne wykrycie ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania postępowi choroby i poważnym powikłaniom. W celu zidentyfikowania przyczyn przewlekłej choroby nerek i określenia stopnia zaawansowania choroby konieczne może być przeprowadzenie różnych badań. Po postawieniu diagnozy można rozpocząć leczenie, zanim objawy staną się zbyt poważne. Choroba nerek u psów może być również wynikiem infekcji, zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. W każdym z tych przypadków konieczne jest podjęcie natychmiastowego leczenia, aby pomóc zwierzęciu w prowadzeniu zdrowego życia.

Z pewnością Cię zainteresuje:  Choroby zakaźne psów

Możliwości leczenia ostrej niewydolności nerek u psów różnią się w zależności od stopnia zaawansowania stanu chorobowego i jego przyczyny. Chociaż leczenie ostrej niewydolności nerek ma zwykle charakter wspomagający, konieczne jest podawanie leków w celu kontrolowania poziomu toksyn w organizmie psa. U psów z ostrą niewydolnością nerek często stosuje się terapię płynami. W leczeniu tego stanu mogą być również przepisywane leki przeciw nudnościom, środki chroniące przewód pokarmowy oraz leki przeciwbólowe. Dializa jest stosowana w przypadkach, w których nie udaje się przywrócić funkcji nerek.

Chociaż przewlekła niewydolność nerek u psów jest nieuleczalna, istnieją metody leczenia pozwalające spowolnić jej postęp. Lekarz weterynarii przeprowadzi badania i na podstawie ich wyników zaleci odpowiednie leczenie. Najważniejszym krokiem jest upewnienie się, że pies otrzyma niezbędne badania w celu zdiagnozowania przyczyny choroby. Nerki psa produkują czerwone krwinki, które są niezbędne dla organizmu. Jeśli przyczyną niedokrwistości jest choroba nerek, liczba czerwonych krwinek może być obniżona, a w moczu będzie występować obniżona liczba czerwonych krwinek. Dodatkowo, w przypadku infekcji, liczba białych krwinek może być podwyższona.

Równie ciekawe:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts
Kiedy zaszczepić psa?
Czytaj Dalej

Kiedy zaszczepić psa?

Szczepionki są ważne w zapobieganiu wielu chorobom u Twojego zwierzęcia. Do wyboru jest kilka rodzajów i kombinacji szczepionek…
Pielęgnacja sierści psa
Czytaj Dalej

Pielęgnacja sierści psa

“Jeśli sierść Twojego psa jest zbyt krótka lub ma tendencję do zrzucania, regularna pielęgnacja może pomóc mu w…
Choroby serca u psów
Czytaj Dalej

Choroby serca u psów

W tym artykule omówione zostaną typowe choroby serca u psów. Dowiedz się więcej o chorobie zastawki mitralnej, zwężeniu…
Choroby psow po kleszcach
Czytaj Dalej

Choroby psow po kleszcach

Organizm ten jest rzadko wykrywany w rozmazach lub próbkach komórek, natomiast obecność przeciwciał przeciwko niemu jest podstawowym kryterium…